Park maszynowy

W naszym zakładzie do grawerowania używamy dwóch rodzajów laserów, laserów CO2 i lasera YAG.

Lasery CO2

Lasery te przeznaczone są do grawerowania na drewnie, sklejce, skórze, szkle, kamieniu, pleksie, laminatach grawerskich i anodowanym aluminium. Można nimi grawerować na większości materiałów organicznych. Lasery tego typu nie radzą sobie z grawerowaniem metali.

Powierzchnia robocza to 60 x 30cm i 80 x 50cm - czyli takie największe rysunki możemy wygrawerować. Sam materiał grawerowany może być nieco większy.

Do grawerowania szkła (kieliszków, kufli, butelek) używamy tzw. przystawki rotacyjnej, czyli urządzenia które obraca przedmiot w trakcie grawerowania umożliwiając wykonanie rysunku na pełnym obwodzie.

Głębokość grawerowania laserem jest bardzo niewielka, znacznie mniejsza niż przy tradycyjnym grawerowaniu. Na drewnie może to być od kilku dziesiątych milimetra do pół milimetra. Czasami można dojść do milimetra, jednak wiąże się to z bardzo powolną pracą. Mimo niewielkiego zagłębienia rysunek jest wyraźny i kontrastowy. W wypadku szkła zagłębienia nie ma wcale, zmienia się jedynie struktura i kolor dając srebrzystobiały kontrastowy rysunek.

W pleksie zagłębienie jest podobne jak w wypadku drewna, mierzone w ułamkach milimetra. Jednak kolor jest biały i wyraźny. W laminatach grawerskich głębokość rysunku to setne części milimetra, czasami kilka dziesiątych mm. Materiały te są tak wykonane, że w zupełności wystarcza to do uzyskania wyraźnego rysunku.

Lasery YAG

Lasery te przeznaczone są do grawerowania na metalach. Można nimi grawerować na większości metali -jednak efekty różnią się zależnie od rodzaju metalu.

Na stali rysunek może mieć kolor od jasnoszarego do ciemnobrązowego - zależnie od rodzaju stali. Na aluminium rysunek może być jasnoszary do srebrzystobiałego. Metale chromowane mają kolor szary - od jasno do ciemno szarego. Na mosiądzu rysunek jest blady, słabo widoczny, z małym kontrastem. Jednak jeżeli mosiądz jest lakierowany, tak jak np. w wypadku długopisów czy piór, to laser usuwa lakier i spod spodu widać ładny złoty kolor metalu. W takim wypadku kolor grawerki jest złoty. Złoto i srebro grawerują się na ciemno - ciemno szary, czasem rudawy kolor.

Laserem tym można znakować niektóre plastiki. Laser powoduje zmianę w barwnikach nadających kolor plastikowi i w ten sposób powstaje czytelny rysunek. Efekt zależy od rodzaju plastiku i rodzaju barwnika - jest dość trudny do przewidzenia. Czasem bywa biały, czasem szary, czasem ciemnoszary. W niektórych wypadkach bywa różowy, niebieski lub zielonkawy.
Niestety nigdy nie wiemy czego użyto do wyprodukowania danego przedmiotu i dlatego trudno z góry przewidzieć co wyjdzie przy próbie znakowania plastiku.

Głębokość grawerowania jest minimalna, mierzona w setnych częściach milimetra. Jednak dzięki zmianom struktury materiału i związanych z nią odbarwieniom rysunki są czytelne i wyraźne.

Lasery tego typu są bardzo szybkie i dokładne, lecz mają niewielką powierzchnię roboczą : 10 x 10 cm


do_gory