Jak przygotować własną grafikę

Jeżeli chcesz przesłać własny rysunek do wygrawerowania, to musi spełniać on pewne wymogi "techniczne".

Nie wszystko można wygrawerować z przyzwoitą jakością. Im słabsza jakość materiału wyjściowego, tym gorszy efekt pracy na gotowych wyrobach. Dlatego ważne jest aby przesyłać rysunki które spełniają pewne minimalne wymagania.
Jeżeli rysunek nie odpowiada tym wymogom, nie podejmujemy się realizacji zamówienia. Nie chcemy wykonywać prac o których z góry można powiedzieć, że będą źle wykonane i skończą się reklamacją.

W największym skrócie

Grafiki przygotowane pod grawer laserowy powinny być:

Szczegółowe informacje

Grafika rastrowa

To co czarne na rysunku - będzie wypalone laserem. To co białe- pozostanie nietknięte. Dlatego rysunek powinien być czarno-biały. Natomiast TYLKO linie cięcia prosimy oznaczyć na czerwono.

W rysunku bitmapowym obraz składa się z pojedynczych punktów (pikseli). Przykładem jest dowolne zdjęcie - przy powiększeniu można zauważyć, że składa się z malutkich kwadracików zwanych pikselami. W rysunku bitmapowym nie ma oddzielnych obiektów które można by zmienić. Można zmieniać tylko pojedyncze piksele. Z tego powodu rysunek taki trudno przystosować do grawerowania, często jest to niemożliwe.

W wypadku rysunku bitmapowego bardzo ważna jest wysoka rozdzielczość. Im większa rozdzielczość, tym mniejsze są piksele z których składa się rysunek. W efekcie rysunek jest dokładniejszy.

Optymalna rozdzielczość dla grawerowania laserem to 500 DPI.

Większość rysunków widocznych na stronach internetowych ma zaledwie 72 DPI, a więc wielokrotnie mniej. Z tego powodu nie nadają się do wygrawerowania z dobrą jakością. Aby była szansa na w miarę przyzwoitą jakość takiego obrazka rysunek musi być duży - około 800-1000 pikseli lub więcej - zależnie od ilości szczegółów.

Rysunki  bitmapowe najlepiej zapisać w formacie bmp lub tif.

Grafika wektorowa

W rysunku wektorowym wszystkie elementy zapisane są w postaci krzywych, czyli figur geometrycznych np. kół, prostokątów, łuków,odcinków. Krzywe te tworzą obiekty, czyli elementy tego co widzimy na rysunku. Każdą z takich krzywych można prawie dowolnie zmienić, np pogrubić, zmienić kolor, zmienić kształt, usunąć. Obiekty można dowolnie łączyć, rozdzielać, zmieniać- niezależnie od siebie. Taki rysunek można łatwo przystosować do grawerowania z najlepszą możliwą jakością.

Zapis wektorowy daje najlepszą jakość i umożliwia ewentualne wprowadzenie korekt.

Rysunki wektorowe najlepiej przesłać  zapisane w Corelu 13 lub niższej wersji.
Jeżeli nie ma takiej możliwości, to akceptujemy pliki pdf, eps, ai (dla uniknięcia problemów proszę zapisywać je w starszych wersjach tych formatów)

UWAGA
Proszę nie wstawiać bitmap do plików wektorowych.
One nadal pozostaną bitmapami i nie poprawi to w żaden sposób jakości.

Jeżeli rysunek będzie zawierał więcej kolorów, to musimy zamienić go na wersję czarno-białą. Problem w tym że często nie wiadomo jak to zrobić- który kolor zamienić na czarny, a który na biały. Dlatego taką decyzję musi podjąć osoba przesyłająca rysunek i dostarczyć go już w wersji czarno-białej.

Obszar roboczy lasera

Pole na którym może pracować laser ma rozmiar 812mm x 508mm rozszerzalne przy cięciu do 965mm x 508mm. Materiał obrabiany może być nieco większy - mniej więcej 5cm w każdą stronę. Maksymalna grubość obrabianego przedmiotu nie powinna przekraczać 165 mm.


do_gory